Nõuded trükifailile

 

Trükifaili tegemisel tuleb kindlasti silmas pidada alljärgnevaid reegleid ja soovitusi!

 

- Meile meeldivad kõige rohkem trükikõlbulikud PDF-failid (Portable Document Format). Teiste failiformaatidega saame ka kenasti hakkama, aga nende kontrollimine ja ümbertegemine  trükikõlbulikuks failiks on tasuline. Trükifailide parandamise hind on 22 €/tund + km.


- Kui tellite CMYK värvitrükis töö offsetis, siis esitage trükifailis kõik värvid CMYK värviruumis, vastasel juhul konverteerime RGB, Lab, Pantone automaatselt CMYK värviruumi, mis võib oluliselt muuta Teie soovitud värvitoone. Kindlate logovärvide trükkimiseks defineerige värvid Pantone SPOT kataloogist ja tellige meilt SPOT värvidega trükis. Digitrükis esitada kõik värvid CMYK värviruumis.

- Piltide resolutsioon võiks olla 300 ppi-d.

 

- Kõik kirjatüübid (fonts) peavad sisalduma PDF failis. Kindlam on konverteerida kõik tekstid ja objektid curvideks.


- Dokumendi põhi määrake failis trükise lõppformaadi järgi. Kõik mõõdud peavad olema mõõtkavas 1:1.


- Tekstid ja muud olulised objektid peavad asetsema servast vähemalt 3 mm kaugusel. Kui kujutis on paigutatud formaadi servani, siis peab see trükifailis ulatuma servast vähemalt 3 mm üle. Meie kutsume seda olukorda lõikevaruks või bleediks. See on oluline trükkimisel, voltimisel ja köitmisel tulenevatest nihetest. Lõikevaru aitab ära hoida valgete servade tekkimist. Bleed märkige ära ka trükifaili nimes (failinimi_bleed3mm.pdf).


- Leheküljed paigutage failis korrektses järjekorras ning iga lehekülg olgu failis oma mõõdus.

 

Kuidas käsitleda profiile ning kuidas konverteerida RGB pilt CMYK värviruumi


Kõrgkvaliteetse trükitulemuse saavutamiseks tuleb kasutada meie testitud ja seadistatud ICC profiile. Millises järjekorras alustada kujundustöö tegemist ning milliseid võtteid kasutada?


1. Valige välja paber. Trükifailide tegemisel ja fotode konverteerimisel RGB-st CMYK värviruumi on vaja kasutada õiget paberiprofiili. Paberi valiku tegemise juures, disainimise etapis ei mängi suurt rolli paberi paksus, kuid suuri muudatusi värvi gamuti osas teeb paberi pealmine pind. Valige välja paber ja õige paberi profiil (ICC).
Meie liigitame pabereid nelja klassi:
   - Kaetud paber, läikiv
   - Kaetud paber, matt
   - Katmata paber
   - Katmata paber kreemja tooniga

 

2. Valige välja õige paberiprofiil. Allpool leiate meie trükimasinatel testitud ICC värviprofiilid. Soovitatav on neid kasutada Adobe CS tööriistadega. Profiilides on vastavalt paberile õigesti seadistatud: värvisumma, punktikasv, värvide toonimuutus, rastrite tihedus ning palju muud.
Lae alla ICC profiilid:
   - Kaetud paber, läikiv: ISOcoated_v2_eci.icc
   - Kaetud paber, matt: ISOcoated_v2_300_eci.icc
   - Katmata paber: ISOuncoated_280_F29L.icc
   - Katmata paber kreemja tooniga: AP_Munken_Print_cream_260v4.1.icm


Enne piltide töötlemist seadistage oma töölaud, siis näete tulemust juba ekraanil õigena. Soovitame seadistada töölaud Adobe CS programmis nii:
seadistus1 (läikiv kaetud paber)
läikiv kaetudpaber
 

seadistus2 (matt kaetud paber)
matt kaetudpaber
 

seadistus3 (katmata paber)
katmata paber
 

seadistus4 (katmata kreemjas paber)
katmata kreemias paber
CMYK, Gray ja Spot lahtrisse tuleb laadida meie soovitatud profiilifail. Profiili valik tehke vastavalt paberile.
"Intent" lahtris valige algoritm, millega konverteeritakse pilt ühest värviruumist teise. Kui algoritmid on Teile võõrad, soovitame kasutada seadistust "Perceptual".


3. Soovitavalt võiksid algmaterjalina kasutatavad fotod olla esialgu RGB värviruumis, kuna RGB värviruum on CMYK värviruumist tunduvalt suurem. RGB fotod konverteerige CMYK värviruumi pärast fotode töötlemist, kasutades õiget paberiprofiili - kindlasti ärge enam muutke paberi marki ega ka profiili.
NB! Kui valite katmata paberi profiili ning soovite hiljem trükkida kaetud paberile, kaotate olulisel määral fotol olevaid värve. Vastupidiselt võib aga trükis hakata tootmisprotsessis määrima.


4. Meil on trükikojas neljavärvi trükimasinaid (CMYK), samuti saab neile juurde lisada ka SPOT värve või teha kogu trükis ainult SPOT värvidega. Jälgige, et kujunduses oleksid kõik värvid esitatud CMYK värviruumis ning SPOT värvid defineerige Pantone kataloogist.


5. Saatke meile trükifail, mis on koostatud vastavalt PDF/X:1-a (2001) standardile. Alljärgnevalt leiate juhendi, kuidas teha PDF/X-1a standardiga ühilduvaid trükifaile - http://layersmagazine.com/using-acrobat-8-to-create-pdfs-within-distiller-and-indesign.html#more-6634